Türkçe English

 

İLKAY AKKAYA

Puan Ver

Tavsiye Et

Gönderen:

: (E-mail)

kullanıcı isimli üyemiz size sitemizdeki bir içeriği tavsiye ediyor. İçeriği görmek için aşağıdaki bağlantı adresini takip edebilirsiniz.
/index.php?sayfa=60

Yorum Yaz


İLKAY AKKAYA
anılar aynamızdır
dönüp baktığımız

son günlerde daha çok bakıyorum düne. Anıları geri çağırıp dertleşiyorum biraz. Yazmasam sanki eksik olacak hayat, yazıyorum işte.
1996 yılının Haziran ayı idi. Devrimcilerin cezaevlerinde başlattığı ölüm oruçları bizleri de harekete geçirmişti. Yaşamak uğruna bedenlerini ölüme yatırmış insanlar için kayıtsız kalamazdık. Her gün tutsaklara yönelik saldırıların haberini alıyorduk. Yüreğimiz ağzımızda, ölüm haberleri kapı kapı dolaşıyordu. Bir kişi daha ölmesin diye İstanbul'da ki aydınlar sanatçılar sanat kurumları ortak etkinlikler eylemler yapıyorduk. Sanatçılar ve aydınlar olarak orta köyde eylem yapma kararı aldık. İstanbul'da ki tüm devrimci sanat kurumları ve sanatçıları bu eyleme katılıyordu. Ben BEKSAV adına eylemdeydim. Orta köye gittiğimizde eylem alanını polis tarafından abluka altına alınmıştı. Biz kırk kişiydik, en az üç yüz polis vardı. Ambulanslarını bile getirmişlerdi. Devlet terörü eylemi yapıp yapmam konusunda bir tereddüt yarattı. Kayıklara binip denizde açıklama yapalım diyenlerde oldu, vaz geçelim diyenlerde. Grup Yorum'dan yoldaşlarım bana fikrimi sordular. Ben "devlet bize be açıklamayı yaptırmamakla karalı her koşulda saldıracak. Cezaevlerinden her gün bir tabut çıkıyor, bizimde kafamız kırılsın ne çıkar. Ben eylemin yapılmasından yanayım. Bazen bir savaşı kaybetmek onu kazanmaktan daha değerlidir. İşe bu savaş öyle bir savaş olacak. Ben her koşulda yapılmasından yanayım".
Grup Yorum, "biz de aynı fikirdeyiz eylemi yapalım"
İlkay Akkaya, "mutlaka yapalım vazgeçmeyelim"
Zeki Göker, " şimdi göze almazsak bir daha yapamayız"
MKM "heval biz de yapmadan yanayız"
Tohum Kültür Merkezi, Yüz çiçek Açsın Kültür Merkezi, hepimiz aynı karalıkla "BAŞLIYORUZ DEDİK"
Eylemi gerçekleştirmeye karar verdik. Polisin saldırısı karşısında asla arkadaşlarımızı vermeyecek direnecektik.
Bir platform vardı alanda, ne den vardı bilmiyorum ama işimize yaradı. Hepimiz platforma çıktık. Zeki Göker, Hasan Hüseyin Korkmazgil'in "Bıçak Kemikte" şiirini okuyacak ve İlkay Akkaya da "Yiğidim Aslanım şarkısın söyleyecekti. Zeki Göker şiiri okudu İlkay tam başlayacaktı ki polis saldırdı. Birbirimize kenetlendik. Ben Önümde duran Suna Arasın beline sarıldım. Tekme ve cop darbeleriyle bizi koparmaya çalışıyorlardı. Arbede sırasında platform kırıldı ve ayağımın biri içeri düştü, ama hâlâ Suna Aras'ı bırakmamıştım. Başıma inen darbelerden sonra bir ara gözlerim karardı Suna'yı aldılar elimden. Bana vurmaya devam ediyorlardı. Sanırım en son ben kalmıştım. Polis aracını arka kapısından karga tulumba içeriye ittiler beni. Yüzüm kan içindeydi. Ön taraftan İlkay ayağa kalkarak seslendi "Memet nasılsın, iyi misin Memet?". Kafamda uğultular sisli puslu görüyordum ama bu sesi tanıdım. Bu sesleniş yalnız olmadığının sesiydi. İlkay'ın telaşlı seslenişleriyle kendime geldim. Güven duygusuyla "iyiyim yoldaşlar, kazanacağımızı söylemiştim, bakın kazandık" İlkay gülüyordu.
Emniyetteydik, hücrelere dağılmıştık. Aldığımız darbeler nedeniyle bir sessizlik vardı. Gül Göker'in sesi duyuldu "arkadaşlar, bugün devrimci tutsaklar için yapmış olduğumuz eylemden dolayı buradayız ve bununla gurur duyuyoruz. 15-16 Haziran işçi sınıfımızın devrimci direnişinin tarihidir. Bu günü burada kutlayarak ölüm orucunda olan zindanlardaki yoldaşlara armağan edelim.
Şimdi birinci hücreden Grup Yorumu sahneye davet ediyorum"
Grup Yorum'un türküsü hücre duvarlarına çarparak zindanlara ulaşıyordu.
Gül yeniden sesleniyor " birinci hücreden Mehmet özer"
"ikinci hücreden Agire Jiyan"
"üçüncü hücreden ...
"dördüncü hücreden ilkay Akkaya
"Yiğidim Aslanım burada yatıyor."

Mehmet Özer
14 Mart 2014 Ankara
01.16 Gece

 

 

 

İçerik Notları

Görüntüleme:1481

Ekleyen: Mehmet Özer || Eklenme Tarihi:19/03/2014 16:03

Düzenleyen: || Düzenleme Tarihi:

Puan:

Yorumlar

 

Sayfa:

Galeriden Seçmeler

galeri

Faydalı Linkler

Üye PanelSite Araçları

Site İstatistikleri

  • Toplam Ziyaret : 1507109
  • Online Üye : 0
  • Online Ziyaretçi : 22
  • Toplam Online : 22
  • Üye Sayısı : 2
  • Son Üye : Mehmet Özer
  • Toplam Sayfa : 143

 

Created by Web Engine 2.0.1, Copyright © 2007-2019

valid xhtml 1.0 strict valid section 508 valid css 2.0