Türkçe English

 

Fotoğrafçı Şair Mehmet ÖZER HAKKIMDA YAZILANLAR ANNE VE KIZ FOTOĞRAFI İÇİN BİR DENEME, Zerrin TAŞPINAR

ANNE VE KIZ FOTOĞRAFI İÇİN BİR DENEME, Zerrin TAŞPINAR

Büyük kopuşun ardından ; annenin deneyimleriyle, çocuğun, kendi deneyimlerini yaşamak tutkusu başlatır çatışmaları .. Anne , yüzünde oluşan her çizginin , kızında tekrarlanmaması için kimi kez hırçın, kimi kez sabırlı, kimi kez de koruyucu kimliğiyle yasakçıdır .. Büyük kopuşun ardından, küçük kopuşlar gelir .. Sürer gider .. Bazen yalnızca sevgi kalır
Baskının, acının, işkencenin, yoksulluğun kol gezdiği ülkelerde; büyük kopuşun ardından, sevdiklerini koruma güdüsü yerleşir tüm duyguların üstüne . Gencecik kızlar annelerine benzer bu yüzden .. Gencecik kızlar anneleşir .. Hiçbir güvencesi yoksa insanın yaşadığı toplumda , hiçbir hakkı yoksa sıradan insanın , gencecik kızlar toplumun da annesi olmaya soyunur . Toplumu yöneten bütün güçler, toplumun ergenleşmesini geciktirdikçe, sevdiklerinin annesidir kızlar . Kim vurduya gitmesinler , gencecik ölmesinler diye , bedenlerini ve bilinçlerini koyarlar ortaya. Gençliğini yaşamak değil, yaşatılanı değiştirmek adına doldururlar alanları..
Dirense de , her kopuşa hazırdır anne , büyük kopuşa hazırlandığı kadar .. Patiklerini ilk bağladığında, nasıl biliyorsa bir gün gideceğini, öylesine bilir bütün kopuşların ilk adımlarını. Yine de vazgeçmez koşmayı öğretmekten .. Okul pikniklerine götürsün diye yiyecekler hazırlar . Bavullar yerleştirir , yüreğindeki sızıyı gizleyerek , yolculuklara ..
Kabul etmediği tek kopuş , güzel düşlerle yola çıkan çocuğunun yolunun kesilmesidir . Özverisinin suçlanması, sevgisinin cezalandırılmasıdır en çok . Alınıp işkencelere atılması, hapislere sokulmasıdır . İşte en çok o zaman hatırlar doğum sancısını . Canından bir can koparken duyduğu ağrıya en çok o zaman sahip çıkar . O zaman hesabını sorar nasıl yoklukla, yoksullukla büyüttüğünün . O zaman annedir en çok ve çocuğunun yüreğine en yakın zamanıdır onun .. Dünya ikiye ayrılmıştır belki de : O yürekteki özveriyi görenler ve görmeyenler ... O yürekteki toplumculuğu ezenler ve ezilmesine karşı çıkanlar ... İnsanlık ya da bireycilik peşindekiler ... Çocuğunun temsil ettiği herşey ve karşı çıktıkları..
Red edilen bu kopuşu yaşayan kızlar da annelerine benzer artık .. Yıllar, yalnızca birkaç derin çizgi, eksik diş , ağarmış saç , belki bir giysi, bir başörtüsüyle bellidir ... Aynı öfkedir onları çağdaş kılan . Aynı kaygıdır gözlerindeki . Aynı acıdır yüreklerinden kalkıp kaşlarına konan .. Benliğimizi delip geçen tüm ortak duygular , kızı anneye daha çok benzetmiş , anneleştirmiştir .. Doğadaki tüm anneler gibidir bedenleri; üzgün, gergin ve çocuklarını bir av sayanlarm üzerine atılmaya hazır.
Gelişim , kuşaklar arası farkları hazırlarken , gelişimi geriletme çabaları annelerine benzeyen kızlar yaratır ... Onların güzelliği , bir karşı duruşta, koparılmak istenene sarılmalarındadır belki de ...

Zerrin Taşpınar

Aralık 2001

 

İçerik Notları

Görüntüleme:3716

Ekleyen: Mehmet Özer || Eklenme Tarihi:01/12/2006 19:19

Düzenleyen: || Düzenleme Tarihi:

Puan:

Galeriden Seçmeler

galeri

Faydalı Linkler

Üye PanelSite Araçları

Site İstatistikleri

  • Toplam Ziyaret : 2352193
  • Online Üye : 0
  • Online Ziyaretçi : 19
  • Toplam Online : 19
  • Üye Sayısı : 2
  • Son Üye : Mehmet Özer
  • Toplam Sayfa : 143

 

Created by Web Engine 2.0.1, Copyright © 2007-2020

valid xhtml 1.0 strict valid section 508 valid css 2.0