Türkçe English

 

Sesler, sözler ve yüzler

Şiar Can Şener

Yakın tarihimize tanıklık eden ‘Sesler Sözler Yüzler’ albümü Ankara 78’liler Derneği tarafından yayınlandı

İnsanların kendilerini zorlayarak unutmak zorunda kaldığı anıları, belleklerinden adeta kazıdıkları isimler, sokaklar, yollar, şehirler; tümüyle unutulması istenen bir dönem olan 12 Eylül 1980 ve öncesine ait kıyıda köşede kalmış fotoğraflar, sözler derlenerek “Sesler Sözler Yüzler” ortaya çıkarıldı. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer’in derlediği albümde, fotoğraflarına ulaşılamayan, 12 Eylül darbecileri tarafından asılan devrimcilerin karakalem resimleri de bulunuyor.

Ankara 78’liler Derneği’nin yayınladığı “Sesler Sözler Yüzler” kitabını hazırlayan Mehmet Özer, Ergin Konuksever’in ‘68 gençlik hareketini anlatan az sayıda fotoğraflarını, İbrahim Demirel’in işçi, köylü ve gençlik eylemleri fotoğraflarını da kullanmış. Siyah beyaz olarak tarihe geçen fotoğraflar arasında, sahibine ulaşılamamışlar da bulunuyor. Bazıları ise bugüne kadar hiç gün ışığına çıkmamış, basılmamış fotoğraflar. Dönemin insan suretleri, kararlı genç bakışlar, sade giyimleriyle dönemin devrimcileri, albümün sonuna doğru günümüzde çekilen fotoğraflarda, insanların ellerinde mağrur bakışlarını sürdürüyorlar. Yaşamını yitirmiş devrimcilerin fotoğraflarını döviz, pankart haline getiren 78’liler, arkadaşlarının fotoğraflarını tam dört yıldır taşıyor ellerinde. Onlar da Mehmet Özer’in, 2004 yılında düzenlenen “Darbeciler Yargılansın” mitinginden yakaladığı kareler içine girmişler.
Acılar tazelensin diye değil

Albüm, dönemin simge isimlerinin hafızalara kazınan, gazetelerde basılmış duruşma, tutuklanma, eylem fotoğraflarıyla başlıyor. 1980’e kadarki süre zarfı içinde elde olan fotoğrafların sınırlılığı ise insanı önce şaşırtıyor. 10 küsur yılın birikimi yalnızca bunlar mı, diye soruyor insan. Ancak unutulmamalı; fotoğrafların, anıların, yazılı ve sözlü belgelerin, kitapların yakıldığı bir dönemden bahsediyoruz. Böyle bir dönemden, yani bir tufandan sonra arta kalanlardır eldeki malzeme. O yüzden asılarak katledilen bazı devrimcilerin hiç fotoğrafı yok. Bu esnada Mehmet Özer’in yardımına Handan Kaynakgöz yetişmiş. Kaynakgöz, karakalem çizimleriyle resmetmiş Serdar Soyergin’i, Ahmet Saner’i, Kadir Tandoğan’ı, Mustafa Özenç’i, İbrahim Ethem Coşkun’u, Seyit Konuk’u, Necati Vardar’ı, Ramazan Yukarıgöz’ü, Mehmet Kanbur’u, Erdoğan Yazgan’ı, İlyas Has’ı ve Ömer Yazgan’ı. Fotoğrafı olmasına rağmen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı, Erdal Eren, Veysel Güney, Ali Aktaş, Hıdır Aslan’ın da çizimleri albümde bulunuyor.

Albümde ilerlendikçe Türkiye yakın tarihinde ne acılar yaşandığına tanık oluyorsunuz. İnsanlar, Maraş katilamında olduğu gibi işkence edilerek katledilmişler ve insanı kahredecek daha birçok olay yaşanmış. Bu fotoğraflara hem direniş ve eylem fotoğrafları, hem de cezaevi görüntüleri eşlik ediyor.

‘Unutmak ihanettir’

Mehmet Özer, albüme kendisinin Rize Kapalı Cezaevi’nde çekilmiş fotoğrafını da eklemiş. Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Kemal Özer, Şafak Tamer, Özgen Seçkin’in şiirlerinin, Hayri Argav, Halit Çelenk ve Mehmet Özer’in yazılarının da bulunduğu albüm, Makina Mühendisleri Odası’nın katkısıyla basılmış. Kitabın kime adandığı ise Özer’in önsözünde belirtiliyor: “Bu kitap, son soluğunda bile yaşamı savunan, davasına ve halkına bağlılığını dile getiren ve daha sonra da omuz başlarımızda savunmaya devam eden, bu toprakların onurlu çocukları devrimcilere, gözleri hâlâ çocuk olan o şafağın atlılarına, düşbazlara, çocuk düşlerini faşizmin işkence tezgahlarında düşüren kadın yoldaşlara, doğmamış çocuklara, ağır demir kapıların, kalın beton duvarların ardında sevinçlerimizi büyüten çocuklara, cezaevi kapılarında oğulları ve kızlarıyla onur duyduğunu haykıran analara, babalara adanmıştır. Unutmak ihanettir, unutmayacağız, unutturmayacağız.” (Ankara/EVRENSEL)

 

İçerik Notları

Görüntüleme:4734

Ekleyen: Mehmet Özer || Eklenme Tarihi:01/10/2007 21:22

Düzenleyen: || Düzenleme Tarihi:

Puan:

Galeriden Seçmeler

galeri

Faydalı Linkler

Üye PanelSite Araçları

Site İstatistikleri

  • Toplam Ziyaret : 2352319
  • Online Üye : 0
  • Online Ziyaretçi : 21
  • Toplam Online : 21
  • Üye Sayısı : 2
  • Son Üye : Mehmet Özer
  • Toplam Sayfa : 143

 

Created by Web Engine 2.0.1, Copyright © 2007-2020

valid xhtml 1.0 strict valid section 508 valid css 2.0